Technologie komunikacyjne i informacyjne w maju 2023: najważniejsze trendy technologiczne, o których piszą media technologiczne, czasem też mainstream.
Spis Treści
Obawy i regulacje AI
Na początku maja jeden z najbardziej znanych badaczy sztucznej inteligencji Geoffrey Hinton opuścił Google. Hinton był odpowiedzialny za prace nad sieciami neuronowymi – technologią, która – stanowi podstawę działania algorytmów generatywnej sztucznej inteligencji takiej jak Chat GPT czy Google Bard. W obszernym wywiadzie dla NYT podkreślił, że odchodzi by móc niezależnie wypowiadać się na temat ryzyka związanego z dalszym rozwojem AI. O zagrożeniach otwarcie mówi też Sam Altman – prezes Open AI stojącego za Chat GPT. W trakcie przesłuchania przed amerykańskim kongresem 16 maja apelował o wprowadzenie regulacji AI. Zaraz potem lobbował o to samo w Europie spotykając się z rządzącymi głównych krajów europejskich (w tym z premierem Morawieckim w Polsce). Bo unijne prace nad AI Act podobno trwają.
Chat GPT na iOS
Open AI zdecydowało się na istotną zmianę: od maja Chat GPT jest dostępny w postaci aplikacji mobilnej na iOS. Z pewnością zwiększy to dostępność systemu co pozwoli gromadzić dalsze informacje zwrotne – istotny składnik skutecznego trenowania modelu. Bo popularność aplikacji jest duża ale na pewno może jeszcze wzrosnąć. Dla przykładu Gemius podaje, że w Polsce strona openai.com ma już prawie 3 milionów użytkowników miesięcznie – a to tylko 10% internautów.
Blokowanie Chat GPT
Po tym jak w kwietniu wybuchła afera gdy pracownik Samsunga wrzucił do Chat GPT poufny kod wiele firm zrobiło się ostrożna i albo zabrania albo blokuje dostęp do aplikacji. Większość się tym nie chwali ale wiadomo, że oprócz Samsunga ograniczenia nałożyły np.: Apple, Accenture, Amazon, bank JP Morgan czy amerykański telekom Verizon. Sprawa jest róœnie niejasna w administracji czy szkolnictwie. Jedno jest jednak pewne: zamykanie oczu nie sprawia, że słońce przestaje świecić.
Google I/O 2023
10 maja odbyłą się doroczna konferencja Google I/O i jak co roku ogłoszono na nim wiele nowości. Oprócz zginanego smartfona Pixel Fold dotyczyły głównie dodania kolejnych funkcjonalności wykorzystujących AI: w wyszukiwarce, w pakiecie biurowym, w edytorze zdjęć czy w systemie operacyjnym Android. Google udostępnił też Bard poza USA chociaż nie w krajach Unii Europejskiej czy Kanadzie. Generalnie widać jak bardzo Google usiłuje pokazać, że potrafi stopniowo wdrożyć sztuczną inteligencję do swoich produktów i wcale nie zostało w tyle za OpenAI i Microsoftem. Zobaczymy.
Microsoft Build
Bo oczywiście Microsoft już dwa tygodnie później postanowił przyćmić Google swoim Microsoft Build. Z najważniejszych ogłoszeń: Windows 11 dostanie opartego o ChatGPT indywidualnego asystenta (“copilota”), Bing Chat będzie mieć plug-iny, Bing będzie też domyślną wyszukiwarką dla samego Chat GPT. Firma ogłosiła też uruchomienie platformy analitycznej Microsoft Fabric, która może sporo namieszać w świecie big data. Media opisały tę konferencję ale i tak wszyscy czekają na czerwcową WWDC od Apple.
Nvidia warta miliard dolarów
Za to bardzo interesująca rzecz wydarzyła się na giełdzie: ogólnoświatowe zainteresowanie AI wsparte realnymi premierami produktów od największych firm tech sprawiły, że inwestorzy rzucili się na akcję producenta układów graficznych, którym jest firm NVIDIA. 31 maja wycena firmy przekroczyła pierwszy raz 1 miliard dolarów zapisując ją do elitarnego klubu największych firm świata. Nvidia zdaje się jednym z największych beneficjentów trendu AI bo ich GPU kupują wszyscy, którzy na poważnie chcą stosować sztuczną inteligencję.
Social media mają trudniej
W cieniu kolejnych doniesień o przełomach w sztucznej inteligencji krążą różne mniej pozytywne wiadomości o mediach społecznościowych. Meta płaci przekraczające miliard kary za naruszanie prywatności użytkowników w USA czy UE albo zmuszona przez brytyjskiego regulatora sprzedaje Giphy z prawie 300 mln straty. Tiktok nadal jest banowany – ostatnio w stanie Montana. Twitter zyskuje nową CEO Lindę Yaccarino, a media zastanawiają się kim jest i czy rozwiąże problemy platformy. A pomysły wdrażania AI w formie chatbotów spotykają się z małym entuzjazmem użytkowników. Social media są nadal kluczowe ale rewolucja AI przynajmniej na razie zepchnęła je na boczny tor uwagi świata technologii.
Zobacz wcześniejsze trendy technologiczne: styczeń 2023, luty 2023, marzec 2023, kwiecień 2023
Dodaj komentarz