Trendy technologiczne [Czerwiec 2023]

Trendy technologiczne [czerwiec 2023]

W czerwcu Apple weszło w VR, użytkownicy Reddit ogłosili bunt, a Mark Zuckerberg chce się bić z Elonem Muskiem. Poza tym wiadomo: AI zabierze wszystkim pracę, a potem przejmie władzę nad światem – chyba że uratuje nas AI Act. 

Technologie komunikacyjne i informacyjne w czerwcu 2023: najważniejsze tematy, o których piszą media technologiczne, czasem też mainstream.

Apple WWDC 2023

Na długo oczekiwanej, dorocznej konferencji WWDC 2023 Apple zaprezentowało aktualizacje i nowe modele swoich produktów ale wszyscy i tak czekali na “One More Thing”. Okazał się nim zestaw VR (ang. virtual reality) nazwany Apple Vision Pro. Zestaw jest pod wieloma względami nowocześniejszy niż inne dostępne na rynku ale też kuriozalnie drogi – wyceniony został na $3500. Apple próbuje wejść na rynek zdominowany przez Meta i jej zestawy Quest jednocześnie chcąc go przedefiniować. Zestawy VR służą dziś niemal wyłącznie do grania, Vision Pro jest próbą wdrożenia rozwiązań XR (ang. extended reality) do multimediów, komunikacji, a nawet pracy. Planowana premiera: pierwsza połowa 2024. Co ciekawe Apple zdaje się nie wchodzić do walki z Microsoftem i Google o prymat w AI. Zamiast tego wprowadza AI do swoich produktów stopniowo i ewolucyjnie – co również pokazała konferencja.

Reddit na wojnie z użytkownikami

Reddit nie jest zbyt popularny w Polsce – fora dyskusyjne przeniosły się u nas na FB – ale w świecie anglojęzycznym jest jedną z najpopularniejszych stron, która zastąpiły rozproszone niegdyś fora dyskusyjne w formie tzw. subredditów. Na początku miesiąca serwis postanowił wprowadzić opłaty za dostęp do swojego API (wzorem Twittera) co wywołało furię użytkowników, z których wielu korzysta z darmowych aplikacji bazujących na ekosystemie Reddita. Moderatorzy masowo zaprotestowali i tysiące najpopularniejszych społeczności przez wiele dni było niedostępna. Ostatecznie serwis nie cofnął planowanych zmian, użytkownicy zaczęli wracać, subreddity znów są dostępne. Czyżby porażka tłumów wobec planującej niedługo wejście na giełdę korporacji?

DeepMind zapowiada Gemini

Pod koniec czerwca prezes należącego do Google DeepMind Demis Hassabis ogłosił, że firma pracuje nad Gemini – multimodalnym systemem AI, którego możliwości przekroczą to co oferuje GPT-4 od OpenAI. DeepMind planuje połączyć duże modele językowe, które stanowią podstawę ostatniego przełomu w AI, z możliwością długoterminowego planowania i rozwiązywania problemów. Funkcjonalności te były obok nauczania maszynowego podstawą sukcesów aplikacji firmy takich jak AlphaGo czy AlphaStar w zwycięstwach nad mistrzami gry w Go czy strategicznej gry StarCraft. Tego rodzaju system może faktycznie być przełomem, pytanie tylko czy uda się go zbudować i kiedy może zostać udostępniony.

Generatywne AI ma coraz więcej aplikacji

Coraz trudniej wyliczyć kolejne aplikacje, które dodają różnego rodzaju asystentów AI czy generatory treści – stopniowo stanie się to pewnie standardem, choć warto pamiętać, że od zapowiedzi do faktycznego masowego dostępu dla użytkowników mija często wiele miesięcy – większości tych nowych funkcji wciąż nie widzimy w naszych aplikacjach. Dobrym przykładem jest zapowiedziany w czerwcu asystent AI w WordPress (czyli najpopularniejszej aplikacji służącej do tworzenia stron internetowych) albo plotki mówiące o podobnych narzędziach w aplikacjach od Mety. Możliwe, że już wkrótce powitamy chatbot w WhatsApp albo generator grafiki w Instagramie. W mediach krążą już filmiki pokazujące działania chatbota w Google Docs – każdy może się już zresztą zapisać do Google Labs żeby uzyskać dostęp do wersji eksperymentalnej. 

Meta kopiuje Telegrama w walce z Twitterem

Tymczasem Meta zapowiada dodanie kanałów do Instagrama i WhatsApp kopiując rozwiązanie (jak to ma w zwyczaju) znane z Telegrama. Ruch jest jednak wymierzony przede wszystkim w Twittera, który cały czas przechodzi kryzysy. Mark Zuckerberg próbuje wykorzystać tę słabość i wejść w sferę debaty publicznej w social media. Na dodatek świat ujrzały screeny z Project 92 – czyli aplikacji nad którą pracuje Meta – będącej klonem funkcjonalności Twittera właśnie. Twitter wciąż ma ogromne znaczenie ale tonie w długach, pogrąża się w nie moderowanym spamie i dezinformacji (czym zraził do siebie reklamodawców), zalicza przestoje, rozmywa swój model oferując długie tweety. To zawsze było medium dla zaawansowanych ale teraz korzystanie z niego jest jak chodzenie po polu minowym. Cierpliwość użytkowników może się w końcu wyczerpać, zwłaszcza jeśli ktoś zaoferuje trafiającą w ich oczekiwania alternatywę – przecież nie tylko Meta nad tym pracuje. Napięcie jest duże: doszło do tego, że Elon Musk wyzwał Marka Zuckerberga na pojedynek w ramach MMA (ang Multi-Martial Arts – mieszane sztuki walki). A Zuck przyjął wyzwanie. Jesteśmy w szoku, ale New York Times twierdzi, że to może wcale nie być żart i panowie faktycznie się spotkają w klatce.

AI Act w UE

Miażdżącą większością głosów Euro Parlament przegłosował kolejne zasady, które mają zostać uwzględnione w AI Act – unijnych regulacjach sztucznej inteligencji. Są wśród nich np.: zakazy stosowania nadzoru biometrycznego czy polityk karania za statystyczne przewidywanie popełnienia przestępstwa (na wzór znany z filmu Raport Mniejszości) czy stosowania technologii rozpoznawania emocji przez służby mundurowe, korporacje czy instytucje edukacyjne. Intencje zdają się być słuszne, problem tylko w tym, że unijne regulacje nie zapobiegną rozwojowi takich technologii poza Europą, a jednocześnie będą ograniczać możliwości rozwoju firmom europejskim. Albo ograniczać dostęp do pewnych aplikacji Europejczykom. A tak stało się np.: z Google Bard, który jest już dostępny niemal wszędzie, tylko nie w Unii Europejskiej. 

Intel otwiera fabrykę w Polsce

W połowie czerwca Intel ogłosił, że zbuduje pod Wrocławiem fabrykę półprzewodników inwestując w nią 20 miliardów złotych co jest zdarzeniem bez precedensu dla rozwoju technologii informacyjnych w Polsce. Zakład nie będzie produkował chipów, a raczej zajmował się ich składaniem i testowaniem. Jednak taka “montownia” to wciąż to kluczowy element w najnowocześniejszym i strategicznym sektorze gospodarki na świecie. Intel ma trzy podobne zakłady w Azji i jeden na Kostaryce ale podobnie jak wiele innych firm musi uwzględniać toczącą się wojnę handlową USA-Chiny. Z polskiej perspektywy to dobrze, że tego rodzaju firma chce się zabezpieczać przed jej nasileniem budując fabrykę w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *