Trendy technologiczne [Kwiecień 2023]

trendy technologiczne kwiecien 2023

Technologie komunikacyjne i informacyjne w kwietniu 2023: 10 najważniejszych tematów, o których piszą media technologiczne, a czasem nawet mainstream

Cloud gaming: UK blokuje przejęcie Activision przez Microsoft

Pod koniec kwietnia brytyjski regulator rynku Competition and Markets Authority (CMA) zablokował wartą $68.7 mld umowę przejęcia Activision przez Microsoft. CMA uznał, że grozi to dominacją na rynku usług gier chmurowych co zaszkodzi wolnej konkurencji. Kierownictwo Microsoftu jest podobno wkurzone i planuje odwołanie od decyzji ale komentatorzy nie dają mu wielkich szans na sukces zwłaszcza, że niechętny umowie jest również amerykański regulator. Wygląda więc na to, że Call of Duty, Diablo i World of Warcraft nie staną się częścią Windowsa.

Debata o regulacjach AI

Tymczasem trwa debata o tym czy i jak regulować generatywną sztuczną inteligencję. Po nieudanym apelu o wstrzymanie badań podpisanym przez wielu intelektualistów i osoby publiczne dyskusja przeniosła się do urzędów nadzoru – w tym do europejskiej European Data Protection Board (EDPB). Skutki masowego korzystania ze sztucznej inteligencji będą coraz większe i trwa poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: kto ma ponosić konsekwencje skutków nadużywania możliwości AI?

Fake Drake

Bo pierwsze skutki już są i burza przeszła przez świat muzyki: na TikTok i Spotify pojawiła się “nowa” piosenka Drake x The Weeknd pod tytułem “Heart on My Sleeve”. Szybko okazało się, że to fake wygenerowany przez AI, który został wycofany z obu platform. Ale mleko się rozlało: nowe “covery” i “single”, nawet nieżyjących artystów (np.: Michaela Jacksona), zaczynają krążyć po internecie. Niektórzy uważają to za zabawę ale artyści i wytwórnie raczej się nie śmieją.

Włosi blokują i odblokowują Chat GPT

A tymczasem Open AI zaliczyło wyciek danych w zeszłym miesiącu. Włosi zadziałali błyskawicznie i zablokowali Chat GPT pod pretekstem naruszenia prywatności użytkowników. Banem zagrozili też Irlandczycy i Niemcy. Open AI obiecało poprawę, a także ogłosiło bug bounty program – czyli publiczny konkurs na szukanie luk bezpieczeństwa. Po trzech tygodniach ban Chat GPT został zdjęty. Wycieki danych dotykają wiele firm ale tutaj blokada posłużyła do ostrzeżenia twórców AI: uważajcie co robicie.

Starship eksplodował, Hakato-R uderzył w Księżyc

W połowie kwietnia doszło do długo szykowanego próbnego lotu rakiety Starship, która ma nas kiedyś zawieźć na Marsa. Statek eksplodował parę minut po starcie ale przedstawiciele SpaceX uspokajają, że wybuch mieli wkalkulowany i cel postawiony przez Elona Muska (“nie wysadźcie stanowiska startowego”) został osiągnięty. Pecha mieli również Japończycy: tuż nad powierzchnią Księżyca utracili kontrolę nad sondą niosącą łazik Hakato-R co skończyło się niestety rozbiciem o powierzchnię. Obie firmy zapowiadają kolejne starty. W kosmos lecieć nie jest łatwo, ale próbować trzeba.

Twitter kontra Substack

Twitter od wielu miesięcy ewoluuje ale ciężko dostrzec jasny kierunek czy spójną strategię. Co tydzień media donoszą o problemach. W kwietniu np.: o zalewie pirackich treści, ze względu na bardzo osłabioną moderację albo sporze z Substack do którego linki zostały przez Twittera oznaczone jako niebezpieczne. Ma to zapewne związek z planami Substacka uruchomienia mikroblogowego serwisu Notes, mającego uzupełnić debatę wokół wysokiej jakości publicystycznych treści platformy. Twitter zdaje się uznawać to za zagrożenie i w odpowiedzi wprowadza też możliwość pisania długich tweetów – nawet do 10 tysięcy znaków – dla posiadaczy Twitter Blue, a także opłat za dostęp do artykułów. A to nie koniec.

Pretendenci kontra Twitter

Bo słabnący prymat Twittera jako głównego miejsca debaty publicznej i źródła najszybszych newsów zachęca kolejnych graczy. Mastodon zdobył sporą popularność w świecie technologii ale dziennikarze, publicyści czy celebryci na razie wciąż trzymają się Twittera. Tymczasem w fazie testów jest zbierający pozytywne recenzje serwis BlueSky Jacka Dorsey’a (założyciela Twittera), który wedle doniesień testerów przypomina Twitter w początkach swojego istnienia. Waitlista ma już ponad milion chętnych. Nowe funkcje dostał też w kwietniu The Artifact – napędzana AI nowa aplikacja założycieli Instagrama – która ma bardzo wiele zalet i duży potencjał. A na horyzoncie majaczy też tworzony przez weteranów z Google i Twittera serwis T2. Zanosi się na zaciętą walkę o nowe miejsce dyskursu publicznego.

Nowe zastosowania AI

Nie spada też fala popularności generatywnego AI i media niemal co dzień donoszą o nowych wdrożeniach. Z ciekawszych: Microsoft dodał generator obrazków do Edge, Amazon zapowiedział nowy duży model językowy, w który zostanie wyposażona Alexa, Google poprawił Barda umożliwiając mu pisanie kodu. W AI ma też zostać wyposażony służący do automatyzacji zadań serwis IFTTT (If This Then That). Automatyzacja z użyciem AI ma zresztą już swój model Auto-GPT, a to z kolei zdaje się zagrażać platformom low-code i RPA (ang. Robotics Process Automation) jeśli szybko też nie wdrożą opartych o zapytania tekstowe i AI rozwiązań.

Spowolnienie AI

Na rynek AI wchodzą kolejni gracze obiecując nowe, lepsze modele językowe. Bitwa nie toczy się już o wielkość modelu i liczbę jego parametrów tylko o wydajność, poprawność odpowiedzi i następny przełom. Samo OpenAI ogłosiło, że nie pracuje nad oczekiwanym modelem GPT-5 i na razie tego nie planuje. Muszą rozwiązać ograniczenia, których nie da się przełamać dokładaniem kolejnych GPU, warstw sieci neuronowych czy większymi zasobami danych. To zresztą będzie coraz trudniejsze bo kolejne serwisy, których dane posłużyły do treningu istniejących modeli wprowadzają opłaty i ograniczenia. A sami użytkownicy nie zawsze cieszą się z nowych funkcjonalności AI: przykładowo Snapchat zaliczył wpadkę z myAI masowo ocenianym na jedną gwiazdkę.

Nowi gracze i open-source AI

Tymczasem wciąż mamy wysyp nowych chatbotów i modeli. Anthropic zaczyna testy alternatywy dla ChatGPT. Nowy model językowy udostępniła firma Stability AI – znana dotąd z generatora grafiki Stable Diffusion. W Chinach na WeChat trwają testy modelu Tongyi Qianwen (z chińskiego: “Prawda z tysiąca pytań”) należący do Alibaby. Nawet Elon Musk, który wcześniej nawoływał do zamrożenia prac nad sztuczną inteligencją, sekretnie zakupił 10 tysięcy kart GPU – czyli tyle ile mniej więcej potrzeba do uruchomienia alternatywy dla Chat GPT. Ale oprócz tego widać nowy trend: otwarte modele językowe. Są to modele z otwartym kodem, które można samodzielnie instalować, trenować i testować i które mogą mieć nowe, specjalistyczne zastosowania. A to z pewnością przyniesie kolejne, nowe, interesujące aplikacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *