Poznaj Mistral AI

poznaj le chat mistral

Mistral AI to jedyny europejski (francuski) duży model językowy, którego twórcy nawiązali konkurencję z firmami z USA. Warto go poznać i przetestować. Tak, mówi po polsku)

Mistral AI to założony w kwietniu 2023 francuski startup pracujący nad technologiami sztucznej inteligencji. Głównym inwestorem jest fundusz Andreessen Horowitz (a16z), a firma wyceniana jest na $2 mld. W lutym 2024 w startup zainwestował też Microsoft.

Mistral AI założyli Arthur Mensch, Guillaume Lample and Timothée Lacroix. CEO firmy jest francuski naukowiec – Arthur Mensch, który wcześniej pracował nad dużymi modelami językowymi dla Google Deepmind. Guillaume Lample (CSO) i Timothée Lacroix (CTO) to również naukowcy, którzy wcześniej pracowali dla Facebook Research w Meta. 

Firma oferuje obecnie dwa modele językowe w postaci open-source dostępnej dla każdego do pobrania i wykorzystania oraz także trzy modele poprzez API oraz przez przeglądarkę – co znacząco ułatwia dostęp dla osób nietechnicznych.

Le Chat Mistral

Dostęp przez przeglądarkę jest możliwy po rejestracji na stronie chat.mistral.ai. Po zalogowaniu wita nas ekran startowy z oknem dialogowym:

źródło: Le Chat Mistral

Z prawej strony na górze ekranu wyświetla się informacja, z którego modelu korzystamy. Można wybrać trzy opcje:

 • Large – największy model do najbardziej złożonych zapytań
 • Next – prototyp z specjalnie wzmocnioną zwięzłością wypowiedzi
 • Small – szybki i efektywny kosztowo

Z lewej strony dostępna jest historia czatów. Można je archiwizować (nie będą się wyświetlać na liście – ale można je przywrócić) lub usunąć. Dostępna jest też wyszukiwarka, która przeszukuje treść rozmów – można dzięki niej szybko znaleźć interesujący nas fragment.

Kliknięcie na nasze imię pozwala przejść do ustawień profilu, gdzie można m.in. aktywować subskrypcję – niezbędną dla dostępu poprzez API.

Możliwości i ograniczenia

Według wskaźników Mistral Large jest prawie tak dobry jak Chat GPT-4 Turbo od OpenAI.

źródło: Mistral AI

Jest to samo w sobie jest niezwykle interesujące biorąc pod uwagę, że Le Chat jest dostępny za darmo, a firma która go buduje powstała ledwo rok temu. Nie posiada jednak większości innych możliwości, które oferuje subskrypcja od OpenAI – np.: pluginów czy sklepu z wariantami GPT.

W marcu 2024 Le Chat Mistral:

 • oficjalnie posługuje się językiem angielskim, francuskim, hiszpańskim, włoskim i niemieckim – w praktyce jednak można z nim rozmawiać również po polsku
 • to wyłącznie model językowy – nie generuje grafiki
 • ale potrafi rysować w ASCII – rysunki czy diagramy
 • zapytania trzeba wpisywać – nie ma obsługi głosowej
 • potrafi generować kod, a także znajdować w nim błędy
 • system utrzymuje kontekst dla 32 tysięcy tokenów
 • nie ma połączenia z internetem – wiedza modelu kończy się na 29 stycznia 2022
 • nie ma możliwości ładowania plików
 • nie ma dostępnej aplikacji mobilnej

Podsumowując: Mistral AI to interesująca alternatywa dla ChatGPT, Copilota czy Gemini, które też są dostępne bez przeszkód w Polsce. Z pewnością warto go wypróbować i porównać z innymi narzędziam


Zobacz też: podsumowanie 2023 roku oraz mapę trendów PEST 2024

Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości: zapisz się na newsletter.

Komentuj na Facebook albo Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *