Poznaj Google Gemini

google gemini

Gemini to odpowiedź Google na ChatGPT od OpenAI. Jest dostępne za darmo dla każdego w ramach usług Google i dlatego warto poznać jego możliwości.

Gemini zostało wprowadzone 8 lutego 2024 – rok po premierze Bard czyli wcześniejszego chatbota od Google. Bard był określany mianem eksperymentu i pod wieloma względami odstawał od ChatGPT. Google dobrze wykorzystało jednak ten czas i aktualny system jest już pełnoprawną aplikacją o możliwościach zbliżonych do płatnego GPT-4 od OpenAI.

Gemini vs GPT benchmarki
źródło: Google. Tabela pokazuje wybrane wskaźniki (benchmarki) służące do oceny dużych modeli językowych.

Z tabeli wynika, że Gemini Pro (darmowe) wypada lepiej niż Chat GPT (GPT 3.5, darmowe) i podobnie Gemini Advanced (Ultra, płatne) przebija w wielu przypadkach możliwości Chat GPT Pro (GPT-4, płatne). W teorii więc model od Google jest lepszy niż oferta OpenAI. Google opublikowało szczegółowy raport techniczny opisujący model w czym jest dużo bardziej otwarte niż OpenAI. Trwają też prace modelem następnej generacji (wersja 1.5).

Jak działa Google Gemini


Do korzystania z Gemini potrzebne jest konto Google – po zalogowaniu przejściu na stronę gemini.google.com musimy jeszcze tylko zgodzić się na warunki korzystania po czym wita nas ekran powitalny:

google gemini ekran startowy
źródło: Google Gemini

Strona wygląda standardowo: większość ekranu zajmuje okno dialogowe czatu z widocznymi powyżej sugestiami wykorzystania i ostrzeżeniem odnośnie prywatności. Oprócz pytania tekstowego możliwe jest również dołączanie obrazów lub zapytanie głosowe poprzez mikrofon.

Po lewej widoczna jest historia dotychczasowych konwersacji, link do działu pomocy, listy wszystkich aktywności oraz przycisk wywołujący ustawienia. Ustawienia pozwalają na:

 • zmianę trybu wyświetlania jasny / ciemny
 • zmianę trybu wyświetlania odpowiedzi między real-time po kawałku albo całości
 • publiczne udostępnianie naszych konwersacji (w formie linku)
 • zarządzanie rozszerzeniami (ang. Extensions)

Rozszerzenia pozwalają na głębszą integrację z ekosystememem Google – w tym przede wszystkoim uruchomienie Gemini w ramach Google Workspace co daje mu dostęp m.in. do poczty Gmail i Dokumentów na Dysku Google. Domyślnie ta opcja jest wyłączona. Warto dwa razy zastanowić się czy chcemy z niej korzystać na tym etapie bo otwiera to dostęp do naszych danych prywatnych i wrażliwych – Google wyraźnie przed tym przestrzega.

Poniżej znajduje się zaproszenie do Gemini Advanced (płatnego). Jeśli aktywujemy subskrypcję możliwe będzie przełączanie się między modelem 1.0 Pro a 1.0 Ultra za pomocą przełącznika na górze strony.

Po wprowadzeniu zapytania otrzymujemy odpowiedź. Możemy ją ocenić, zmodyfikować, zweryfikować wyszukiwaniem w wyszukiwarce Google, a także udostępnić czy zgłosić. W ramach modyfikacji można odpowiedź skrócić, wydłużyć, uprościć lub zmienić jej ton na mniej lub bardziej formalny.

google gemini - modyfikacje odpowiedzi

Gemini: podsumowanie

W kwietniu 2024 Google Gemini:

 • oficjalnie posługuje się 40 językami – w tym mówi po polsku
 • to multi-model – generuje zarówno tekst jak i grafikę (aczkolwiek na skutek kontrowersji z początku marca jest to chwilowo zatrzymane)
 • potrafi też rysować w ASCII – rysunki czy diagramy
 • ma obsługę głosową: można zadawać głosowe pytanie jak też odtworzyć odpowiedź
 • potrafi generować kod, a także znajdować w nim błędy
 • system utrzymuje kontekst dla 30 tysięcy tokenów
 • ma połączenia z internetem, a także umożliwia szybką weryfikację wygenerowanej odpowiedzi z wyszukiwaniem w Google
 • nie ma możliwości ładowania plików tekstowych
 • umożliwia dostęp poprzez API
 • posiada aplikację mobilną na iOS i Android (gdzie działa jak Google Assistant)

Google Gemini to solidna alternatywa dla Cha tGPT czy Microsoft Copilot. Google mocno ją rozwija więc możemy spodziewać się nowych funkcjonalności, integracji poprzez rozszerzenia oraz udostępnienia w innych aplikacjach Google. Z pewnością warto testować i porównać z innymi narzędziami.


Zobacz też inne narzędzia AI:

Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości: zapisz się na newsletter.

Komentuj na Facebook albo Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *