Perplexity AI: odpowiadarka

perplexity ai

Perplexity to połączenie możliwości AI (dużego modelu językowego) z przeszukiwaniem internetu w czasie rzeczywistym. Interesujący eksperyment nowatorsko podchodzący do szukania informacji w świecie gen AI

Poznaj Perplexity

Perplexity założyli w 2022 roku Andy Konwinski, Denis Yarats, Johnny Ho i Aravind Srinivas. Dyrektorem generalnym firmy jest Aravind Srinivas (CEO), który pracował wcześniej w OpenAI i Google, prezesem jest Andy Konwinski, profesor UC Berkeley i współzałożyciel Databricks. Firmy znanej z oprogramowania Apache Spark służącego do przetwarzania dużych zbiorów danych. 

Perplexity ma wielu inwestorów, w tym firmy Nvidia czy Databricks, czy różne znane osoby z branży technologicznej. Według dziennika WSJ ostatnia duża inwestycja od Jeffa Bezosa (CEO Amazon) pozwala na wycenę startupu na $1 mld.

Misją firmy jest tworzenie nowej generacji narzędzia oferującego dostęp do informacji pozbawionego wpływu reklamodawców czy szumu informacyjnego. 

Głównym produktem firmy jest Perplexity: narzędzie, które na swobodne pytania w języku naturalnym generuje pełnotekstową odpowiedź wraz ze źródłami swoich informacji. Nie tyle wyszukuje linki jak Google lecz bardziej odpowiada jak chatbot – ale jednocześnie pokazuje skąd została wzięta dana informacja:

źródło: Perplexity AI

Perplexity jest dostępne w Polsce ale tylko częściowo rozumie po polsku. Często też na pytanie po polsku odpowiada jednak po angielsku. Lepsze wyniki generalnie otrzymujemy dla języka angielskiego odsyłającego nas do międzynarodowych źródeł.

Jak działa Perplexity?

Po zalogowaniu wita nas ekran powitalny podobny do tego, do którego przyzwyczaił nas ChatGPT: w środku okno chatu, po lewej historia zapytań czy zaproszenie do wersji Pro (płatnej). 

Pytanie zadaje się w oknie dialogowym. Do przetwarzania naszego pytania Perplexity korzysta z technologii OpenAI. W wersji darmowej z darmowego GPT 3.5 używanego w ChatGPT, w wersji Pro możemy wbierać m.in z pomiędzy GPT-4 (OpenAI), Claude 3 (Anthropic) Mistral Large (Mistral.ai). Jednocześnie jednak system sam przeszukuje internet wykorzystując własną technologię. W efekcie łączy odpowiedź z modelu językowego z wynikami wyszukiwania robiąc to lepiej niż Microsoft Copilot w przeglądarce Edge. 

Można zadawać dowolne pytania jednak największą korzyść da nam sprawdzanie rzeczy, które wymagają połączenia z internetem, w tym takie gdzie chcemy sprawdzać fakty i zdarzenia. Przykładowo “co zostało ogłoszone na ostatniej konferencji firmy Nvidia”. Nie podajemy daty zakładając, że Perplexity samo wyszuka ostatnie wydarzenie i otrzymujemy poprawną odpowiedź:

źródło: Perplexity AI

Tego rodzaju odpowiedzi nie udzieli nam żaden model off-line bo po prostu nie dysponuje on możliwością sprawdzenia tego w czasie rzeczywistym. Może więc wygenerować halucynację np.: myląc daty lub odmówić odpowiedzi:

źródło: ChatGPT od OpenAI

Perplexity pozwala generować kod albo dane testowe jak inne chatboty. Można go jednak wykorzystać do generowania danych referując określone informacje z internetu – np.: poprosić o stworzenie tabeli w SQL zawierającego wyniki ostatniego rozdania Oscarów:

źródło: Perplepxity AI

Samo zapytanie do systemu można też konfigurować wybierając jedną z opcji:

  • “Academic”: zawężenia jej do publikacji naukowych (co przypomina Google Scholar)
  • “Writing” czyli odpowiedzi bez przeszukiwania internetu
  • “Wolfram|Alpha”, które stworzy odpowiedź przy wykorzystaniu silnika obliczeniowego od Wolfram Research
  • “YouTube” zawężające poszukiwania do YouTube
  • “Reddit” skupiającego odpowiedź na treściach z Reddita.

Filtry są ewidentnie w fazie eksperymentalnej i odpowiedzi z ich użyciem pozostawiają wiele do życzenia. Dają jednak interesujący wgląd w to jakie mogą być możliwości konfiguracji odpowiedzi.

W zapytaniu mamy możliwość załączania plików (tekstowych) – w wersji bezpłatnej 3 dziennie. Eksperyment dowodzi, że zadanie polecenia po polsku z plikiem po angielsku pozwala na polską odpowiedź. Dowodzi to efektywności modelu w tłumaczeniu treści pliku:

źródło: Perplexity AI

Tekst działa ale niestety załączanie obrazków powoduje komunikat o konieczności wykupienia pakietu Pro.

Podsumowanie

Perplexity to nowatorskie narzędzie, które łączy funkcjonalności chatbotów z przeszukiwaniem internetu w interesujący i dostępny dla każdego sposób. Podobne możliwości ma już Microsoft Copilot czy najnowsze Google Gemini jednak Perplexity stawia na specjalizację w tym zakresie. Warto więc obserwować dalsze losy startupu, korzystać z niego i testować możliwości w miarę dalszego rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *