Rozwój AI przyspieszył na naszych oczach. Jakie są tego skutki? Co stanie się jeśli powstanie superinteligencja? Czy da się stwierdzić, że AI ma świadomość?
Autorem książki jest Max Tegmark, profesor fizyki z amerykańskiego MIT, który jest również mocno zaangażowany w tematykę AI. Życie 3.0: Jak być człowiekiem w epoce sztucznej inteligencji to jego druga – niezwykle ciekawa – książka.
Traktuje o skutkach dalszego rozwoju sztucznej inteligencji dla ludzkości. Dzisiaj ludzie czują się jedynymi istotami posiadającymi świadomość. Pozwala ona na subiektywne doświadczanie rzeczywistości oraz kształtowanie celów naszego istnienia nawet wbrew temu co dyktuje nam nasza biologiczna natura. Jednak możliwość pojawienia się bytów wyposażonych w sztuczną inteligencję – a być może i świadomość – prowokuje do pytań o fundamenty naszego człowieczeństwa.
Na początku książki autor zastanawia się nad naturą inteligencji, przedstawia w jaki sposób materia może dokonywać obliczeń, posiadać pamięć czy uczyć się. Tegmark jest fizykiem i dzięki temu potrafi w prosty sposób wytłumaczyć te niełatwe zagadnienia.
W dalszej kolejności autor przedstawia możliwe trajektorie rozwoju sztucznej inteligencji w różnych horyzontach czasowych oraz jej skutki. Zgadza się z tezą, że musimy brać pod uwagę możliwość powstania superinteligencji, czyli takiej która stanie się bardziej inteligentna od człowieka. Co stanie się wtedy? Tegmark przedstawia szereg hipotetycznych mniej lub bardziej optymistycznych scenariuszy. Podkreśla, że choć nie wiemy ani czy i kiedy dojdzie do przełomu, to warto już dziś przygotować się na ewentualne skutki.
W kolejnych rozdziałach Tegmark analizuje naturę celów życia i inteligencji, a także rozważa czym jest świadomość i jak ocenić czy coś ją posiada. To ważny problem – dziś nie potrafimy tego stwierdzić i bazujemy jedynie na ewentualnym oświadczeniu badanego. A co jeśli nie może się z nami komunikować (np.: ze względu na uraz czy chorobę)? A co jeśli komunikuje się w sposób, którego nie potrafimy zrozumieć? W przypadku sztucznego bytu – szczególnie takiego, którego uczymy z nami rozmawiać – na pewnym etapie będzie przechodzić tzw. test Turinga ale czy to nam wystarczy?
Podsumowując: Życie 3.0 to lektura warta przeczytania, która wyróżnia się pozytywnie na tle innych pozycji na temat sztucznej inteligencji jakie ukazały się w ostatnich latach. Serdecznie polecam.
dr Tomasz Aleksandrowicz
Tytuł: Życie 3.0: Jak być człowiekiem w epoce sztucznej inteligencji Tytuł oryginalny: Life 3.0: Being Human in the Age of Artificial Intelligence Autor: Max Tegmark Wydawnictwo: Prószyński Media Rok wydania: 2019 (oryginalnie: 2018) Liczba stron: 448 ISBN: 9781101970317 |
Zobacz poprzednią recenzję: Janina Bąk – Statystycznie Rzecz Biorąc.
Dodaj komentarz