Recenzja: Elon Musk

recenzja elon musk

Zryw, algorytm i hardkor. Ukazała się druga biografia Elona Muska. Od poprzedniej, wydanej w 2015, zdążył założyć kilka kolejnych firm, kupić Twittera i zostać najbogatszym człowiekiem na świecie.

Elon Musk to wizjoner, seryjny przedsiębiorca i miliarder – jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Wśród założonych przez niego firm są Zip2, X (później PayPal), SpaceX, Tesla, Neuralink, The Boring Company, OpenAI, X Corp czy xAI. Jest również prezesem i właścicielem X/Twitter, którego kupił pod koniec 2022 roku. Jego firmy znane są z przełomowych produktów i rewolucji jakie dokonały w swoich branżach. Musk głosi, że jego głównym celem jest uczynienie ludzkości gatunkiem międzyplanetarnym poprzez rozpoczęcie kolonizacji Marsa. Ambitnie.

Walter Isaacson specjalizuje się w biografiach ludzi uznawanych za geniuszy. Sławę przyniosła mu książka “Steve Jobs”, napisana tuż przed śmiercią twórcy Apple i wydana w 2011 roku. Isaacson opisał też dzieje osób takich jak Benjamin Franklin, Albert Einstein czy Leonardo Da Vinci.

W 2011 roku Isaacson rozpoczął prace nad książką i przez 2 lata towarzyszył Muskowi jak cień. Brał udział w spotkaniach i wydarzeniach, godzinami rozmawiał z pracownikami i członkami rodziny, zyskał dostęp do dokumentów i dostawał istotne e-maile. Bywał w centrum kontroli lotów podczas startów rakiet, w fabrykach Tesli i widział przejęcie Twittera od środka. Dało mu to niezwykłą wgląd i pozwoliło napisać niezwykłą, liczącą 860 stron książkę.

Na jej kartach opisuje dzieciństwo, młodość, marzenia i pierwsze sukcesy Muska. Pisze o kulisach zakładania pierwszej firmy i utraty kontroli nad nią. O powstaniu PayPala, dzięki któremu Musk zarobił pierwsze większe pieniądze i odejściu z firmy. O pierwszym małżeństwie i dzieciach. Pisze o nieudanych interesach z Rosjanami, co skończyło się założeniem SpaceX. O ambicjach budowy tanich rakiet wielokrotnego użytku i latach porażek, zanim w końcu Falcony zaczęły latać na orbitę. O pomyśle samochodów elektrycznych, powstaniu Tesli i problemach ze zbudowaniem pierwszego samochodu. O sztucznej inteligencji, robotach i niedziałającym autopilocie. O kolejnych pomysłach i firmach, ale też kolejnych związkach i dzieciach. O zrywach, polityce i burzliwym przejęciu Twittera.

Z kart książki dowiesz się czym jest zryw, algorytm czy hardkor. Przeczytasz jak działa kolokacja, integracja pionowa oraz dlaczego to inżynierowie powinni zarządzać produktem. Dowiesz się jak bardzo można kwestionować wymagania, co to jest hardkorowa informacja zwrotna albo współczynnik idiotyzmu.  

Oceniając tekst trzeba pamiętać, że Isaacson pisze swoje książki z określonej perspektywy: wychodzi z założenia, że opisywana osoba jest geniuszem, którego działania zmieniają świat i to co najbardziej go interesuje to mechanizm wywoływania tych zmian. Drąży więc metody działania czy sposób myślenia, zgłębia motywacje, szuka czynników, które pomogły bądź przeszkodziły w odniesieniu sukcesu. 

Jednocześnie jednak dostrzega, że ludzie genialni mają swoje wady, ponoszą porażki i popełniają błędy. Nie unika pisania o nich ale nie skupia na nich zbyt wiele uwagi. Często pozostawia je bez komentarza. Sporo tematów zostaje przez to pominięte. Ale Isaacson spogląda z szerokiej, historycznej wręcz perspektywy. Może nie jest to zbyt obiektywne ale z drugiej strony nie to jest jego głównym celem.

Na samym końcu książki podsumowuje: “Czasami wielcy innowatorzy są spragnionymi ryzyka wiecznymi chłopcami, którzy za żadne skarby nie chcą się nauczyć korzystać z nocnika. Bywają lekkomyślni, żenujący, czasem wręcz toksyczni. Zdarza się również, że są szaleni. Wystarczająco szaleni, by sądzić, że mogą zmienić świat”.

Tytuł: Elon Musk 
Tytuł oryginalny: Elon Musk
Autor: Walter Isaacson
Wydawnictwo: Insignis
Rok wydania: 2023 (oryginalnie: 2023)
Liczba stron: 860
ISBN:  9788367710749

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *