Statystycznie Rzecz Biorąc – Janina Bąk

recenzja statystycznie rzecz biorac janina bak

Statystycznie Rzecz Biorąc to jedna z najbardziej rozrywkowych książek o statystyce jakie możecie przeczytać. Napisana w swobodnym, gawędziarskim stylu jest opowieścią statystyce w codziennym życiu. 

Już tytuły rozdziałów dają próbkę stylu Janiny Bąk: “Dlaczego koń i szop pracz nie dostały doktoratu?”, “Czy kiedy wychodzimy z psem na spacer, to średnio mamy po trzy nogi?” albo “Na imieniny lepiej kupić czekoladki czy kokainę?”. Zabawa zaczyna się już od pierwszych stron kiedy autorka przytacza anegdotę o powstaniu irlandzkiego piwa Guinness. W kolejnych rozdziałach mieszając własne wspomnienia, wyśmiewając stereotypy np.: o naukowcach przestrzega przed pułapkami skrótów myślowych. Dalej tłumaczy podstawowe pojęcia jak metoda naukowe, rodzaje badań czy próba badawcza oraz średnia czy mediana. Wyjaśnia też na czym polegają badania ankietowe, błędy badawcze albo błędy na wykresach. Treść ubarwiają komiksowe rysunki, nie ma w niej zaś żadnych wzorów czy obliczeń. Książka jest nawet bardziej zabawna dla kogoś kto zna Irlandię – autorka mieszka i pracuje w Dublinie. Przytacza wobec tego wiele przykładów specyficznych dla Irlandii – czuć wręcz, że udzielił jej się irlandzki humor.

W miarę zbliżania się do końca książki można odnieść wrażenie, że jej głównym celem jest raczej oswojenie, “odbrązowienie” nauki czy statystyki niż jej faktyczne nauczanie. Zbyt wiele w niej anegdot czy humorystycznych dygresji – momentami mocno odchodzącymi od tematu. Biorąc pod uwagę długość tekstu – 320 stron – jest w nim zaskakująco mało konkretów. Nie jest to wada jeśli oczekuje się literatury rozrywkowej. Ale jeśli ktoś chce faktycznie poznać podstawy statystyki to nie uda się tego zrobić na podstawie tej książki.

Podsumowując Statystycznie Rzecz Biorąc to zabawna, lekka, warta poznania książka. Wpisuje się w nurt podobnych tytułów wydawanych w krajach anglosaskich. Jest to szczególnie cenne w Polsce, gdzie do nauki podchodzi się formalnie i “na poważnie”. “Polski naukowiec nie ma luzu” chciałoby się sparafrazować. Janina Bąk dowodzi, że taką hipotezę można obalić.

dr Tomasz Aleksandrowicz

Tytuł: Statystycznie Rzecz Biorąc
Tytuł oryginalny: Statystycznie Rzecz Biorąc
Autor: Janina Bąk
Wydawnictwo: W.A.B.
Rok wydania: 220
Liczba stron: 320
ISBN: 9788328072602

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *