Niewidzialne Kobiety

recenzja niewidzialne kobiety

Niepełne, stronnicze, wadliwe dane mogą powodować niesłuszne, nieefektywne czy wręcz błędne decyzje. Decyzje od których zależy dobrostan, zdrowie czy nawet życie kobiet na całym świecie.

Dane zawsze były ważne i zawsze miały znaczenie dla podejmowania decyzji. W ostatnich latach znacznie danych znacząco jednak wzrosło. Dzieje się tak ponieważ danych jest coraz więcej i opisują one coraz większy zakres działalności człowieka. Dzieje się tak również dlatego bo w coraz większym stopniu decyzje podejmują automatyczne algorytmy. Algorytmy, które jeśli bazują na danych niższej jakości, działają gorzej lub wręcz błędnie.

Książka Caroline Perez to niezwykle interesująca pozycja na temat luk w danych na temat kobiet. Napisana z perspektywy kobiety i o kobietach, momentami wręcz w nurcie feministycznym. Autorka przytacza przykładów i statystyk starając się zobrazować tezę: dane opisujące świat opisują go głównie z perspektywy mężczyzny co prowadzi do licznych niesłusznych, nieefektywnych czy wręcz groźnych konsekwencji. Niepełność danych wynika z podejścia “w domyśle mężczyzna”, którym przesiąknięta jest kultura. Prowadzi to do “niewidzialności kobiet” ponieważ ani w trakcie zbierania danych, ani w czasie ich przetwarzania czy później interpretacji generalnie nie uwzględnia się perspektywy płci.

Tymczasem kobiety różnią się od mężczyzn i pod wieloma względami “uniwersalność” czy “neutralność płciowa” prowadzi do dyskryminacji. Mężczyźni prowadząc generalnie inny tryb życia niż kobiety. Mają inne cechy psychofizyczne, inne wyzwania zdrowotne czy w końcu inne upodobania i przyzwyczajenia. Zasadniczo nie potrafią dostrzec różnic i nieświadomie kreują rzeczywistość dostosowaną dla samych siebie. Są na to liczne przykłady: od rzeczy takich jak liczba toalet w miejscach publicznych czy wielkość ekranu smartfona, przez wymogi odnośnie odzieży ochronnej albo parametry wyposażenia kuchni, aż po badania nad nowymi lekami, przeciwdziałanie przemocy, rozwiązania urbanistyczne czy transportowe.

Książka porusza ważny temat i zasypuje czytelnika ogromną liczbą informacji z całego świata: zarówno krajów rozwiniętych jak i rozwijających się. Robi duże wrażenie – choć niestety momentami narracja jest chaotyczna i nadmiernie tonie w detalach. W efekcie nie jest to książka dla każdego.

Podsumowując książka jest wartościową pozycją, którą powinien poznać każdy analityk, doradca czy ekspert, każdy badacz czy naukowiec, każdy manager czy polityk.

A także każda analityczka, doradczyni czy ekspertka. Jak też badaczka, naukowczyni, managerka czy polityczka.

dr Tomasz Aleksandrowicz

Tytuł: Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn
Tytuł oryginalny: Invisible Women: Exposing Data Bias in a World Designed for Men
Autor: Caroline Criado Perez
Wydawnictwo: Karakter
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 480
ISBN: 9788366147362

Jedna odpowiedź do „Niewidzialne Kobiety”

  1. Awatar Ewa
    Ewa

    Zaiteresowała mnie ta książka 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *