Najpopularniejsze podcasty w Polsce

Najpopularniejsze podcasty w Polsce

W ostatnich kilku latach w Polsce, podobnie jak na świecie, rośnie popularność podcastów. Nagrywają wszyscy: młodzi i starzy, amatorzy i zawodowcy, dziennikarze i publicyści. Tematyka? Każda. Oto najpopularniejsze podcasty w Polsce.

Popularność podcastów

Podcasty obok audiobooków i streamingu muzyki są przykładem audio na żądanie (ang. AOD – audio on demand). Zdobywają one coraz większą popularność, szczególnie w najmłodszych grupach wiekowy, stopniowo wypierając nawyk słuchania radia. Słuchacze sami chcą decydować o tym czego będą słuchać wykorzystując też pomoc algorytmów rekomenacji. Zachodzi więc podobny proces jak w przypadku wideo na żądanie (ang, VOD – video on demand) gdzie serwisy streamingowe w rodzaju Netflixa, HBO czy Disney+ zastępują telewizję linearną.

Sytuację obrazuje wykres z Google Trends, na którym widać, że w ostatnich pięciu latach popularność terminu “podcast” nieustannie rośnie – dziś zdaje się być czterokrotnie częściej wyszukiwany niż w 2018 roku. Słuchaczy przybywa.

źródło: Google Trends

Jak wynika z badania Krajowego Instytutu Mediów z 2022 roku podcastów słucha już co dziesiąty Polak. W grupie wiekowej 16 – 24 lat jest to już co czwarta osoba. Podcastów słuchamy w czasie podróży, podczas uprawiania sportu, na spacerze, na zakupach, a nawet w pracy czy po prostu w domu. 

Tematyka najpopularniejszych podcastów

Podcastów słuchamy bo pozwalają na personalizację treści wedle naszych zainteresowań. Analizując tematykę najpopularniejszych audycji można zauważyć, że wybieramy albo treści związane z rozwojem, edukacją czy przedsiębiorczością albo ciekawe opowiedziane historie, zwłaszcza kryminalne. Dużą popularnością cieszą się też długie rozmowy i wywiady.

Bazując na liście stu najpopularniejszych podcastów w Spotify i Apple Podcasts można wskazać kilka popularnych grup tematycznych. Najwięcej audycji to te poświęcone rozwojowi osobistemu (26), rozmowy i wywiady (20) oraz programy kryminalne (18). Wielu słuchaczy mają podcasty o edukacji – zwłaszcza językowej – oraz nauce (14).

Najchętniej słuchane podcasty

Podcasty są słuchane w modelu rozproszonym: poszczególne audycje są zwykle dostępne na wielu platformach i w wielu aplikacjach, a dane odnośnie słuchalności nie są podawane do publicznej wiadomości. Na szczęści dwóch wiodących dystrybutorów – Apple Podcasts i Spotify – publikują codzienne rankingi najpopularniejszych podcastów dzięki czemu można mniej więcej określić, które programy są najchętniej słuchane. Pozwala to zbudować listę najpopularniejszych podcastów w Polsce.

Jeśli wziąć Top 20 z obu platform powstanie lista 25 audycji – zdecydowana większośc tytułów ma czołową popularnośc na obu platformach. Poglądowo można też dodać liczbę subskrybentów na YouTube – wiele podcastów ma też wersję wideo – stanowi to jednak tylko informację uzupełniającą bo nie wszyscy traktują YT równie priorytetowo.

nazwatematykaSpotifyApplebył rok temu?YT Subs
Marcin Myszka
Strach Story
sensacja11nie
Marcin Myszka
Kryminatorium
kryminalne32tak333000
Justyna Mazur
Piąte: Nie zabijaj
kryminalne83tak167000
Joanna Okuniewska
Matka matce
rozwój24nie
Kuba Wojewódzki , Piotr Kędzierski
WojewódzkiKędzierski
rozmowy/wywiady95tak67200
Karol Paciorek
Imponderabilia – Karol Paciorek
rozmowy/wywiady126tak334000
Maciej Okraszewski
Dział Zagraniczny
polityka miedzynarodowa157tak32100
Szymon Marciniak
Kwadrans na angielski
edukacja/nauka109tak5830
zurnalistapl
Żurnalista – Rozmowy bez kompromisów
rozmowy/wywiady410tak81100
Olga Herring
Olga Herring: True Crime
kryminalne1611tak68400
Radio Naukowe – Karolina Głowacka
Radio Naukowe
edukacja/nauka1812tak81100
Przemek Górczyk
Przemek Górczyk Podcast
rozmowy/wywiady613nie137000
Tomasz Rożek
Nauka To Lubię
edukacja/nauka6014tak674000
Cezary Korycki
Historia Jakiej Nie Znacie
historia6915nie2900
Miłosz Szymański
Za Rubieżą. Historia i polityka
polityka miedzynarodowa4916tak
Partnerki Produktywności
Partnerki Produktywności
rozwój17nie
Historia II wojny światowej
Podcast Wojenne Historie
historia2518tak51300
Podcastex
Podcastex – podcast o latach 90. i 00.
historia9619nie5730
Mirosław Brejwo
Psychologia, którą warto znać
rozwój1320tak1048
Rafał Sadowski
Podcast Historyczny
historia1925tak64900
Karolina Anna
Zagadki Kryminalne
kryminalne1753tak528000
Justyna Mazur
Pogadajmy o otyłości
rozwój582nie
ZGRZYT by Gimper&Revorozmowy/wywiady11nie
Piotr Białasiewicz
banał
osobiste14tak16400
Joe Rogan The Joe Rogan Experiencerozmowy/wywiady20tak14400000
źródło: opracowanie własne na podstawie danych Spotify, Apple Podcasts, Youtube (czerwiec 2023)

Wszystkie czołowe podcasty tworzą osoby, które zajmują się tym od wielu lat. Niektórzy są znani z innych mediów, w tym społecznościowych ale część uznanie zdobyła właśnie poprzez podcasty. Niektórzy działają samodzielnie, za częścią stoi profesjonalna redakcja. Aż 8 audycji jest nowa – nie widniała na liście top 100 podcastów, a często w ogóle nie istniała. Świadczy to o dynamice tego medium i ciągłej otwartości na nowe programy. Czołówkę dominują twórcy z Polski – na liście jest tylko jeden podcast anglojęzyczny (Joe Rogan, ale to spodziewane bo to zasadniczo najpopularniejszy podcast na świecie).

Każdego miesiąca przybywa nowych twórców podcastów. Na razie znane nazwisko, wsparcie profesjonalnej redakcji albo duże pieniądze na marketing nie są warunkiem koniecznym zaistnienia w tym segmencie rynku medialnego. Słuchacze akceptują gorszą jakość dźwięku czy mniej profesjonalny montaż jeśli tylko dostaną oryginalne treści, charyzmatyczne osoby prowadzące czy interesujących gości. A twórcy starają się sprostać tym oczekiwaniom i często biją na głowę poziomem merytorycznym niejedno medium czy wykład eksperta. Na dodatek dzięki mediom społecznościowym mogą bezpośrednio kontaktować się ze swoją publicznością. Wszystko to powoduje, że podcasty zdają się mieć przed sobą świetlaną przyszłość. Słuchajmy więc dobrych podcastów.


Zobacz pełną listę: Najpopularniejsze podcasty w Polsce [2023].

Podobał Ci się tekst i chcesz więcej: zapisz się na Newsletter, polub stronę na Facebooku, Instagramie lub Twitterze – w ten sposób nie przegapisz najnowszych wpisów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *