Największe media gospodarcze w Polsce

media gospodarcze 2021

Współczesny biznes opiera się o skuteczne wykorzystywanie informacji i technologii informacyjnych. Każdy menadżer, ekspert czy analityk musi nieustająco przyswajać wiadomości gospodarcze. Najbardziej oczywistym do ich źródłem są media gospodarcze, a w szczególności internetowe portale biznesowe.

Informacja jest podstawą podejmowania decyzji biznesowych i jej znajomość pozwala zyskiwać przewagę konkurencyjną. Ale gdzie najlepiej zdobywać informacje o gospodarce i wiadomości biznesowe? Przede wszystkim z tych mediów, które są dedykowane ekonomii, giełdzie, prawu, podatkom czy przedsiębiorczości. Warto sprawdzić jakie media gosspodarcze są dostępne w Polsce?

Portale biznesowe

Bazując na wynikach PBI/Megapanel ze stycznia 2021 można wskazać następujące czołowe strony internetowe poświęcone gospodarce i prawu:

Najpopularniejsze portale biznesowe wydawane są w większości przez duże grupy medialne. Są nimi właściciele największych portali, wydawcy najpopularniejszych polskich dzienników lub nadawcy telewizyjni. Posiadają oni duże, profesjonalne zespoły redakcyjne, które z wszelkich zebieranych informacji mogą dobrać treści dla swoich działów gospodarczych. Są wśód nich następujący wydawcy:

 • Wirtualna Polska – do której należy lider zestawienia Money.pl oraz portal WP.pl, którego sekcja gospodarcza jest siódma na liście. Grupa Wirtualna Polska jest notowana na warszawskiej giełdzie.
 • Ringier-Axel Springer – który wydaje Biznes Insider Polska, ściśle powiązany z portalem Onet.pl. Wydaje też dziennik Fakt, którego sekcja gospodarcza portalu Fakt.pl również jest w pierwszej dziesiątce. Grupa wydaje również kierowany do managerów magazyn Forbes (i jej portal forbes.pl).
 • Grupa Infor – największy w Polsce wydawca czasopism poświęconych tematyce prawnej i gospodarczej – w tym m.in. Dziennika Gazety Prawnej (strona gazetaprawna.pl) oraz portali infor.pl (miejsce piąte) i forsal.pl (poza zestawieniem lecz również bardzo popularny).
 • Gremi Media – do którego należy m.in. dziennik Rzeczpospolita i jej portal rp.pl (trzecie miejsce); grupa wydaje też Gazetę Giełdy Parkiet (oraz portal parkiet.com).
 • Agora – wydawca Gazety Wyborczej i właściciel portalu gazeta.pl, której sekcja gospodarcza również znalazła się w top 10. Grupa notowana jest na warszawskiej giełdzie.
 • Grupa Bonnier Biznes Polska – wydawca dziennika Puls Biznesu (i portalu pb.pl) do której należy również serwis Bankier.pl, a także portale takie jak pit.pl, vat.pl, prnews.pl oraz mambiznes.pl.

W pierwszej dziesiątce znalazła się też wydawana przez Marcina Szumichorę strona WirtaulneMedia.pl oraz PoradnikPrzedsiebiorcy.pl, którą wydaje producent oprogramowania dla firm – Web Innovative Software.

Specjalistyczne strony gospodarcze

Nie są to jednak wszystkie najważniejsze strony gospodarcze, ani wszyscy wydawcy działający w obrębie informacji gospodarczej i prawnej. Niektórzy, nawet duzi wydawcy, znaleźli się poza zestawieniem. Stało się tak ze względu na segmentację treści w różnych serwisach pod różnymi adresami. Są również wydawcy mniejsi, dostarczający treści bardziej wyspecjalizowane. Zaliczają się do nich m.in:

 • Grupa TVN (część koncernu Discovery) – właściciel poświęconego biznesowi kanału telewizyjnego TVN Biznes i Świat, jeden z czołowych nadawców telewizyjnych w Polsce.
 • Wydawnictwo Gofin – właściciel portalu Gofin.pl i wydawca licznych publikacji za zakresu podatkowo-księgowego i prawa w rodzaju Poradnik VAT czy Gazeta Podatkowa.
 • Wydawnictwo Nowy Przemysł – wydawca portalu WNP.pl oraz kilkunastu portali poświęconych różnym branżom gospodarczym, m.in. dlahandlu.pl, portalzdrowia.pl, farmer.pl czy portalspozywczy.pl
 • Cyfrowy Polsat – do którego należy portal Interia.pl (od maja 2020, kupiony od grupy Bauer Media) i który jest obok Grupy TVN czołowym nadawcą telewizyjnym w Polsce.
 • Fratria – wydawca serwisu wgospodarce.pl jak również magazynów opinii oraz innych serwisów, m.in. wsieci.pl. Grupa wydaje również magazyn ekonomiczny Gazeta Bankowa (gb.pl).
 • Grupa Mediowa IBERION – właściciel serwisu BiznesInfo.pl oraz kilku mniejszych portali poświęconych różnorodnej tematyce (m.in. Pikio.pl).

Już tylko pobieżne spojrzenie na listę prowadzi do wniosku, że istnieje bardzo dużo moźliwości do wyboru i wiele miejsc, które pozwalają byc na bieżąco z informacją gospodarczą. Wyzwaniem staje się więc to jak dobrać źródła do swoich potrzeb i preferencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *