Reddit na giełdzie, pierwszy telepata żyje i ma się dobrze, a Anthropic ma lesze AI niż OpenAI. Pozatym to spokojnie: nadciąga ban na Tiktoka, AI zyskuje ciała, a procesory będą jeszcze szybsze.
Spis Treści
Reddit wchodzi na giełdę
Po latach oczekiwań Reddit debiutował na nowojorskiej giełdzie 21 marca 2024 roku. IPO odniosło sukces i cena akcji wzrosła o 48% w stosunku do początkowej osiągając $50.31. W kolejnych dniach cena wzrosła nawet bardziej ale ostatecznie tydzień po debiucie sięgnęła $49.37.
Wygląda na to, że przynajmniej na ten moment, inwestorzy pozytywnie oceniają firmę wyceniając ją na $7.8 mld. IPO Reddit to ważne wydarzenie. Ostatni giełdowy debiut dużej platformy społecznościowej miał miejsce w 2019 roku kiedy na giełdę wszedł Pinterest.
Pierwszy pacjent Neuralink
Najpierw koszmar paraliżu całego ciała po wypadku w czasie nurkowania. Potem osiem lat życia na wózku i rehabilitacji. A teraz pierwszy pacjent z wszczepionym chipem Neuralink, 29-letni Noland Arbaugh ma moc telepaty. Moc, której nie ma żaden człowiek: może myślami sterować kursorem na ekranie laptopa. Żadnych kabli i bandaży, żadnego śledzenia ruchu gałek ocznych czy poleceń głosowych. Po prostu przesuwa kursor bo chce go przesunąć. Pokazuje jak może grać w szachy, wyłącza grającą w tle muzykę, opowiada jak po wyjściu ze szpitala zarwał noc grając 8 godzin w Cywilizację 6 (!). Mówi też, że nie odczuwa efektów ubocznych i że do domu wyszedł dzień po zabiegu. Jego życie właśnie się zmieniło.
To jest kolejny krok na drodze komunikacji między człowiekiem, a maszyną. A jednocześnie kolejny krok w kierunku terapii dla ludzi, którzy stracili nadzieję. Ciężko o tym myśleć bez wzruszenia.
Claude 3
Anthropic udostępnił nową wersję swojego chatbota: Claude 3. Według ogłoszenia i niezależnych ocen jego możliwości przebijają najlepszy dostępny obecnie model GPT-4 od OpenAI. System jest w stanie przetwarzać tekst i załączone obrazki ale odpowiada tylko w formie tekstu. Nie jest też podłączony do internetu (dane treningowe sięgają sierpnia 2023).
Zaraz po debiucie przez media przeszły doniesienia, że system jest tak zaawansowany, że zdradza nawet objawy samoświadomości. To akurat nie jest możliwe ale pokazuje, że hype na oczekiwanie na rychłe odkrycie AGI (ang. artificial general intelligence) trwa w najlepsze.
Nie zmienia to faktu, że Claude 3 robi wrażenie. Nawet na ludziach, którym trudno zaimponować, takim jak Jeff Bezos. Ale Bezos to bardzo inteligentny biznesmen, który woli działać niż tylko podziwiać więc w efekcie Amazon zainwestuje blisko $4 mld w Anthropic.
Ban na TikTok coraz bliżej
13 marca Izba Reprezentantów przegłosowała przepisy zakazujące funkcjonowanie TikTok w USA stosunkiem głosów 352-65. Teraz wypowie się Senat (gdzie większość mają Demokraci, ale to bez znaczenia bo i oni i Republikanie są za banem), a potem już tylko podpis Bidena (który zapowiedział, że podpisze jeśli tak zagłosuje Kongres).
Tak, że powoli idziemy w tym kierunku. Jeśli przepisy przejdą bez zmian ByteDance będzie mieć 165 dni na sprzedaż serwisu lub zostanie on zablokowany w USA – wypadnie wtedy z App Store i Google Play. Czy zniknie też w Europie – nie jest jeszcze jasne. Zresztą jeśli faktyczny ban w USA nastąpi to w Europie może być podobnie. Czekamy na dalszy rozwój wypadków.
Open source AI
W tle głośnych debiutów, nowych możliwości czy miliardowych inwestycji trwa walka między zwolennikami AI bazującej na modach zamkniętych i otwartych. Wielkie firmy technologiczne jak Microsoft czy Google stawiają dziś głównie na budowanie produktów – opierają się więc na rozwiązaniach zamkniętych. Inwestują wielkie pieniądze w startupy, oferują dostęp do swoich danych i swoich chmur obliczeniowych, przyciągają do siebie kluczowych pracowników.
Efekty tej walki są ostatnio dość widoczne: kluczowi pracownicy startupu Inflection AI przechodzą do Microsoftu czy Emad Mostaque ustępuje ze stanowiska CEO Stability AI zarzucając firmie nadmierną centralizację. Nawet Elon Musk pozywa OpenAI za to, że nie jest “open” i jednocześnie “otwiera” Gork’a, chatbota od swojego xAI.
Te zmagania mają dla nas wszystkich duże znaczenie – o czym dobitnie pisze Edd Gent w MIT Technology Review. Ruch open-source przyczynił się do ogromengo rozwoju technologii, umożliwił też powstanie rozwiązań, które są podstawą aplikacji sztucznej inteligencji. Zamknięcie ich za murem własności korporacyjnej może mieć poważne skutki dla przyszłości.
Zobacz wcześniejsze trendy technologiczne: luty 2024 albo wcześniejsze.
Zobacz też: podsumowanie 2023 roku oraz mapę trendów PEST 2024
Chcesz otrzymywać trendy na maila: zapisz się na newsletter.
Komentuj na Facebook albo Instagram
Dodaj komentarz