Przegląd technologiczny [październik 2024]

przegląd technologiczny [październik 2024]

AI w taksówkach i korporacjach. Dostaje Noble ale jednocześnie nie może już pisać recenzji ani zastępować ludzi w krakowskim radiu.. A poza tym wybuchające satelity i latające rakiety.

Autonomiczne taksówki nadciągają

Na październikowym evencie Tesla zaprezentowała prototyp autonomicznego samochodu-taksówki Cybercab, a przy okazji również samobieżnego mikrobusu Robovan. Pojazdy nie mają kierownic czy pedałów – są w całości kontrolowane przez algorytm. Ludzie mogli do nich wsiadać i się nimi przejechać, zerkając też na wielkie wyświetlacze w środku. Na dodatek drinki serwowały roboty Optimus, które wedle zapowiedzi mają kiedyś stać się naszymi pomocnikami-pracownikami. Liczne nagrania ze zdarzenia robią wrażenie aczkolwiek zapowiedzi Elona Muska odnośnie tego kiedy to wszystko są jak zwykle bardzo ambitne i mało realistyczne.

Tymczasem należące do Google Waymo zebrało od inwestorów $5.6 miliarda na dalszy rozwój. Waymo oferuje już autonomiczne taksówki, którymi można jeździć po ulicach San Francisco, Los Angeles i Phoenix w Kaliforni. Plany zakładają poszerzenie usługi na Atlantę i Austin w Teksasie. To obecnie jedyna usługa, która już dzisiaj oferuje usługę, z której każdy może skorzystać. Według najnowszych dostępnych danych firma wykonała już 100 tysięcy kursów.

Noble dla AI

Jak co roku w październiku zostały przyznane nagrody im. Alfreda Nobla. Nagrody są przyznawane w 6 kategoriach: Chemia, Fizyka, Medycyna, Literatura, a także Ekomomia i Pokojowa Nagroda Nobla. W tym roku, aż dwie z tych nagród trafiły do ludzi ściśle związanych ze sztuczną inteligencją. 

Nagrodę z fizyki otrzymali John Hopfield i Geoffrey Hinton, którzy swoimi badaniami podłożyli podwaliny pod technologie sieci neuronowych i nauczania maszynowego. Technologie te leżą u podstaw współczesnego AI. 

Nagrodę z chemii otrzymali Demis Hassabis i David Baker z Google DeepMind za badania nad proteinami: przewidywaniem struktury i projektowaniem nowych białek. W badaniach kluczową rolę odegrało praktycznie zastosowane AI. Opracowana przez DeepMind AlphaFold jest przykładem jednego z bardziej udanych wdrożeń sztucznej inteligencji.

Agenci AI w korporacjach

W świecie automatyzacji z pomocą AI dzieje się bardzo dużo. Szczególną uwagę przyciągają tzw. agenci AI (ang. “AI Agents”). Agenci AI to rozwiązania, które łączą możliwości sztucznej inteligencji – ostatnio w szczególności dużych modeli językowych – z faktycznym wykonywaniem zadań. Na rynku dostępne jest mnóstwo różnorodnych opcji, a ich dostawcy prześcigają się w obietnicach. Sami możemy zresztą budować różne automaty dzięki oprogramowaniu otwartemu. Każdy może eksperymentować, testować i wdrażać różnorodne pomysły.

Ale ponad naszymi głowami toczy się walka o dużo większą stawkę. Bo automatyzacją z użyciem AI interesują się globalne koncerny co przyciąga dużych graczy technologicznych, którzy zaczynają oferować rozwiązania tzw. enterprise grade – dla wielkich korporacji. W październiku wejście w tę działkę zapowiedział Microsoft obiecując włączenie autonomicznych agentów AI w Copilot Studio oraz swoim CRM Microsoft Dynamics 365. Jest to odpowiedź na szumnie zapowiadane Agentforce od Salesforce czy agentów w Now Assist od Servicenow oba pokazane w zeszłym miesiącu.

Sukcesy New Space, porażki Old Space

W kosmosie dzieje się coraz więcej o czym niedawno opowiadałem. Październik przyniósł kilka interesujących zdarzeń, z których wynika, że firmy tzw. new space odnoszą sukcesy, podczas gdy tzw. old space ma pod górkę.

Wielki sukces odniósł 13 października SpaceX kończąc piąty test rakiety Starship udanym lotem w kosmos i lądowaniem boostera na platformie startowej, a nie na morzu jak do tej pory. To kolejny krok do pierwszej misji z ładunkiem, który dowodzi że SpaceX przewodzi w wyścigu. Z kolei Blue Origin zakończył kolejny udany lot rakiety sub-orbitalnej New Shepard – z nową kapsułą ładunkową i nowym odzyskiwanym boosterem, który elegancko wylądował w miejscu startu. Warto ich obserwować – start ich rakiety New Glenn planowany jest pod koniec roku.

Z kolei Boeing wciąż boryka się ze skutkami nieudanej misji Starliner, która zostawiła za sobą astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Krążą plotki o sprzedaży działu kosmicznego firmy, podobnie jak plotki o sprzedaży udziałów w Unites Space Alliance (w którym Boeing jest wspólnie z koncernem Lockheed Martin). Na dodatek pod koniec października z nieznanych powodów na orbicie wybuchła satelita Boeinga IS-33e zostawiając po sobie 500 odłamków – największe w rozmiarach drzwi samochodu osobowego.

Nie będzie AI w OFF Radio Kraków

21 października OFF Radio Kraków – lokalna stacja poświęcona muzyce i kulturze offowej należąca do publicznego Radia Kraków – zamieściła ogłoszenie. “Posłuchaj jak brzmi OFF Radio Kraków tworzone przy udziale narzędzi sztucznej inteligencji” napisano. Dalej przedstawiono trzy fikcyjne postacie – z imionami, zdjęciami i całym bio obsługującym różne profile zainteresowań. Jednocześnie radio zapowiedziało zwolnienie pracowników.

Efekt? Dość łatwy do przewidzenia – choć nie dla decydentów z radia. Fala krytyki, komentarze, protesty, memy i list protestacyjny podpisany przez 23 tysiące osób. Do tego zasadne pytania o etykę działań publicznego nadawcy – który ze względu na spory polityczne jest w ogóle w likwidacji kiedy nie czas na ryzykowne decyzje. Tydzień później radio wycofało się rakiem z pomysłu, ogłaszając, że to był eksperyment. Ani to przekonujące, ani rozsądne działanie.

AI wchodzi do mediów ale jak pokazała reakcja słuchaczy ale nie tędy droga. W efekcie na ten moment nie będzie AI w OFF Radio Kraków. W takiej formie – na szczęście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *