Data Science Summit – Warszawa 2023

data science summit 2023 warszawa

Relacja: Tegoroczna edycja #DSS23 to dwa dni wypakowane prezentacjami o analizie i nauce danych. Dzień pierwszy w formie zdalnej, dzień drugi tradycyjnie, on-site na Stadionie Narodowym w Warszawie.

DSS23: Dzień 1 (on-line)

Po wspólnym otwarciu konferencja została podzielona na dwa live streamy. Organizatorzy zadbali o synchronizację godzin startu i zakończenia wystąpień co ułatwiało przełączanie się między jednym a drugim strumieniem. Problemów technicznych było trochę ale generalnie cały system udźwignął przeszło 2 tysiące oglądających uczestników. Każdą z prezentacji można było polubić oraz przyznać ocenę w skali 1 do 5. Wyniki dostępne na żywo dawały od razu informację zwrotną prowadzącym – dobra robota.

Tematyka wystąpień była różnorodna, wśród nich były m.in.:

  • studia przypadków trenowania i zastosowania modeli
  • rozwiązania i sposoby implementacji systemów na różnych platformach i z różnymi narzędziami
  • optymalizowanie rozwiązań
  • przykłady zastosowania dużych modeli językowych (LLM) i generatywnej sztucznej inteligencji (genAI)

Nagrania wystąpień nie były od razu dostępne więc ciężko obiektywnie ocenić je wszystkie ale ogólne wrażenie jest bardzo dobre. Prelegenci byli przygotowani, starali się sięgać od razu do przykładów bez nadmiaru teorii, kilka osób zaprezentowało nawet demo na żywo. Całość była świetnym wstępem do zasadniczej części wydarzenia – konferencji na żywo.

DSS23: Dzień 2 (on-site)

Organizatorzy zadbali o komunikację od samego początku prosząc o wcześniejsze przybycie by uniknąć kolejek. Faktycznie o 8 rano można było spokojnie odebrać identyfikator, zostawić rzeczy w szatni i skierować się po kawę (nawet wydawanie gift-packów przesunięto na 11:00 – co na pewno usprawniło obsługę na recepcjach). Do kawy były już oczywiście kolejki ale to pomogło nawiązywać pierwsze kontakty. Muszę jednak przyznać, że choć panie z obsługi były przemiłe to jednak długo to trwało i na dłuższą metę było dość uciążliwe bo przerwy między wystąpieniami nie były na to obliczone. Warto natomiast podkreślić, że organizatorzy starali się reagować na przeciążenia podając np.: lunch wcześniej i informując o tym smsami i mailami. 

Tuż przed 9:00 odbyło się oficjalne otwarcie, na którym Michał Bijata (Prezes zarządu, Fundacja Academic Partners i Dominik Batorski (Community Leader, Data Science Warsaw) powitali zgromadzonych, zaprosili do zadawania pytań i oceniania prezentacji na stronie konferencji. Nie rozgadywali się i chwilę później oddali już głos pierwszemu prelegentowi.

Od tego momentu zaczęła się już część właściwa czyli wystąpienia, które odbywały się jednocześnie w X salach w 16 ścieżkach tematycznych: od big data, przez aplikacje genAI i LLM, aż po przetwarzanie wideo. Myślę, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie. 

Dzięki wcześniej przygotowanemu planowi mogłem płynnie krążyć między salami i tematami. Wystąpienia trzymały poziom, prelegenci byli przygotowani i jak w poprzedni dzień zadbali o praktyczne i konkretne tematy. Widziałem oczywiście tylko ułamek treści – czekam na nagrania – ale już teraz mogę pochwalić kilkoro z prezentujących:

  • Andriy Batutin opowiedział o wyzwaniach jakie stoją przed nami podczas prób implementacji automatycznych agentów opartych o LLM (dużo!)
  • Filip Mazurkiewicz i Przemysław Boruta z Biura rozwoju Sztucznej Inteligencji Pekao BP opowiedzieli o wyszukiwaniu semantycznym i pokazali architekturę rozwiązań co było bardzo interesujące. Zwrócili też uwagę na mniejsze możliwości w przetwarzaniu języka polskiego jakie mamy względem angielskiego ale zareklamowali kilka inicjatyw wartych uwagi
  • świetne wystąpienie dał Injae Park z Objectivity. Z dużym luzem i polotem opowiedział o swoich testach generatywnego AI w PowerBI pokazując przykłady: obróbki danych, generowania KPI, modelowania danych, wireframingu czy generowania mockupów. Zwrócił uwagę na liczne ograniczenia ale słusznie zauważył, że to wszystko bardzo dynamicznie się rozwija. Rozmawiałem z nim później i zgodził się, że o ile ChatGPT bardzo słabo radził sobie z generowaniem kodu DAX (używanego w PowerBI) to polecił mi spróbować ponownie po ostatnich aktualizacjach – jest podobno dużo lepiej. Trzeba spróbować.
  • Sergey Parakhin i Alina Bogdanova (Grid Dynamics) ciekawie opowiedzieli o wyzwaniach we wdrażaniu chatbotów napędzanych LLM, otarli się tutaj o prompt engineering i podpowiedzieli kilka ciekawych rozwiązań.
  • bardzo fajną prezentację dała Barbara Sobkowiak z GFT. Tytuł mówi wszystko: „Model to Twój najmniejszy problem, czyli wyzwania wdrażania projektów AI/ML w organizacji” – oparty o praktykę pokazuje jak wiele jeszcze trzeba zrobić w celu upowszechniania wiedzy o nauce danych. 
  • interesujące było też wystąpienie Magdaleny Kurlanc z Lingaro o tym tym jak generatywne AI wpływa na dyscyplinę business intelligence – w szczególności jak dostawcy czołowych narzędzi dwoją się i troją by wdrożyć sztuczną inteligencję w PowerBI, Tableau czy Qlik.
  • w prezentacji Przemysława z Grupy Żabka największe wrażenie zrobiły dopieszczona komunikacja wizualna slajdów – prowadzący umiał też poprowadzić całość w myśl najlepiej pojętego storytellingu danych.

Oprócz wystąpień dużą atrakcją konferencji były stoiska kilkunastu firm i możliwość swobodnej rozmowy z jej pracownikami. Oczywiście oni byli tam głównie po to by promować i rekrutować (te wszystkie konkursy z fajnymi zestawami LEGO…) ale w wielu przypadkach udało mi się porozmawiać o czymś więcej.

DSS23: ulotki pracodawców z Data Science Expo

Ciekawą obserwacją jest też to, że branża tak bardzo szuka inżynierów czy naukowców danych, że można było trafić na opisy ról typu „senior” z wymaganiami trzech lat doświadczenia. Ciekawe i demonstrujące jak duża jest to dzisiaj nisza. Pozytywnym jest też to, że w wielu przypadkach za „angielskimi” nazwami kryły się polskie (lub ukraińskie) startupy czy firmy usługowe. 

I oczywiście rozmowy w kuluarach – jak zawsze świetna możliwość na nawiązanie kontaktów i odświeżenie ich ze znajomymi. Plus możliwość złapania prelegentów i dopytania o różne ciekawostki, o których niekoniecznie na scenie się mówi. Polecam – to zawsze inspirujące.

Podsumowując konferencja bardzo udana: bardzo sprawnie zrealizowana, tematycznie dopracowana, inspirująca i dająca wgląd w to jak wiele dzieje się w branży w Polsce. Polecam wszystkim – do zobaczenia za rok.

dr Tomasz Aleksandrowicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *